.

Youmax 2.1 - complete Youtube channel on your website - Jquery plugin

See how to use this plugin - at codehandling

PAR RĪGAS MOTORMUZEJU

Rīgas Motormuzejs sakņojas Latvijas Antīko automobiļu kluba tradīcijās, tā biedru entuziasmā un kaislībā pret senajiem spēkratiem kā estētisku vērtību un kultūrvēsturiskā mantojuma sastāvdaļu. Pateicoties tieši šai aizrautībai, 1989.gadā tika atvērts Rīgas Motormuzejs.

Pēc vērienīgās rekonstrukcijas, kas tika sākta 2013. gadā, muzejs ir ieguvis kvalitatīvas ekspozīcijas telpas, ērtu un patīkamu vidi, kā arī pieejamību ikvienam apmeklētājam.

Muzeja ekspozīcijā ir apskatāmi vairāk kā 100 unikāli senie spēkrati, bet muzeja krājums arvien tiek papildināts ar nozīmīgiem jaunieguvumiem.

Seno spēkratu ekspozīcija veidota kā aizraujošs stāsts par unikāliem spēkratiem, ievērojamām personībām un auto pasaules nozīmīgākajiem vēstures notikumiem.

Apmeklētāji šo stāstu var iepazīt ar modernu, daudzveidīgu multimediju un dizaina palīdzību, līdzdarbojoties dažādās interaktīvās nodarbēs. Vēsturiskie spēkrati, kas pasniegti mūsdienīgā formā, padara Rīgas Motormuzeja apmeklējumu par patiesi aizraujošu, vienreizēju un izzinošu piedzīvojumu.

Rīgas Motormuzejs ir viens no retajiem pasaules auto muzejiem, kas pamatoti var lepoties arī ar profesionālu restaurācijas darbnīcu. Tās pamatā – restauratoru tehniskās spējas, zināšanas, pieredze un, bez šaubām, kaislība pret senajiem spēkratiem. Līdz šim Rīgas Motormuzeja restaurācijas darbnīcā ir realizēti vairāk kā 30 spēkratu restaurācijas projekti, daudzi no tiem arī ārzemju muzejiem.

Muzejs ne tikai vāc, saglabā, pēta, restaurē un popularizē senos spēkratus, muzejs ir arī radoša vieta kur mācīties. Šeit ikviens, bet īpaši bērni un jaunieši var apgūt ceļu satiksmes noteikumus, auto, moto, velo būves attīstības vēsturi, kā arī inženiertehniskas zināšanas.

Daudzveidīgu un dinamisku darbību nodrošina atsevišķa maināma izstāžu zāle, kā arī modernas konferenču zāles telpas. Apmeklētāju ērtībai piedāvājam kafejnīcu un bērnu rotaļu laukumu.

h1. Heading Secondary text

h2. Heading Secondary text

h3. Heading Secondary text

h4. Heading Secondary text

h5. Heading Secondary text
h6. Heading Secondary text

TIPS: Create lighter, secondary text in any heading with a generic <small> tag or the .small class.

Example body text

This is a lead paragraph. Make a paragraph stand out by adding .lead.

Maecenas sed diam eget risus varius blandit sit amet non magna. Donec id elit non mi porta gravida at eget metus.

Nullam quis risus eget urna mollis ornare vel eu leo. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus. Nullam id dolor id nibh ultricies vehicula.

The following snippet of text is rendered as bold text.

The following snippet of text is rendered as italicized text.

An abbreviation of the word attribute is attr.

Emphasis classes

This is a .mute paragraph.

This is a .text-primary paragraph.

This is a .text-warning paragraph.

This is a .text-danger paragraph.

This is a .text-success paragraph.

This is a .text-info paragraph.

Alignment classes

This is a left aligned text .text-left

This is a center aligned text .text-center

This is a right aligned text .text-right

This is a justify aligned text which is often used in Book Design, Magazine or special Typo Pages. Create a justify aligned text with .text-justify class.

Blockquotes

This is a <blockquote> in a <.well>.

Quote's author in Source Title

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Integer posuere erat a ante.

Brand Colors

#f7f7f7
Gray Lightest

Tabs

In the area of graphical user interfaces (GUI), a tabbed document interface (TDI) or a Tab is one that allows multiple documents to be contained within a single window, using tabs as a navigational widget for switching between sets of documents. It is an interface style most commonly associated with web browsers, web applications, text editors, and preference panes.

GUI tabs are modeled after traditional card tabs inserted in paper files or card indexes (in keeping with the desktop metaphor).

Buttons

Inputs

Sample Basic Form

Legend
A longer block of help text that breaks onto a new line and may extend beyond one line.

Jumbotron

This is a simple hero unit, a simple jumbotron-style component for calling extra attention to featured content or information.

Primary Jumbotron

Masthead

Primary Masthead

Call to Action

Extend Bootstrap's grid system with the thumbnail component to easily display grids of images, videos, text, and more.

Default example

By default, Bootstrap's thumbnails are designed to showcase linked images with minimal required markup.

Custom content

With a bit of extra markup, it's possible to add any kind of HTML content like headings, paragraphs, or buttons into thumbnails.

Thumbnail label

Cras justo odio, dapibus ac facilisis in, egestas eget quam. Donec id elit non mi porta gravida at eget metus. Nullam id dolor id nibh ultricies vehicula ut id elit.

Basic Tables

Bordered Tables

Alerts and Notifications

Oh snap! Change a few things up and try submitting again.
Well done! You successfully read this important alert message.
Heads up! This alert needs your attention, but it's not super important.
Warning! Best check yo self, you're not looking too good.

Labels

Default Primary Success Info Warning Danger

List groups

Panels

Panel heading

Panel primary

Panel success

Panel warning

Panel danger

Panel info

Wells

Look, I'm in a small well!
Look, I'm in a well!
Look, I'm in a large well!